Celiulitas

Celiulitas – tai toksinis riebalų susikaupimas, kai susilpnėja natūraliai organizmą valanti limfos sistema ir audiniuose pradeda kauptis skysčiai. Nuo celiulito kenčia daugiau nei 60% pasaulio gyventojų. Ir tai yra viena dažniausių problemų, kuri labiausiai dėl estetinio vaizdo vargina jaunas ir vyresnes moteris.

Pagal Benaci celiulito klasifikaciją yra skiriamos keturios celiulito stadijos, kurios nusako celiulito vystimąsi: 1 stadijoje – sulėtėja veninė kraujotaka ir limfos apykaita, kinta metabolizmo procesai, būdingas skysčių susilaikymas (tinimas), poodinio riebalinio audinio pabrinkimas. Ryškūs, vizualūs pokyčiai kol kas dar nėra pastebimi, nelygumai matomi tik suėmus odos klostę. 2 stadijoje  –  venos jau nepajėgia pašalinti visų skysčių iš organizmo ir jie pradeda kauptis dar labiau apsunkindami šalinimo procesą. Riebalinis sluoksnis didėja, kraujotaka tinkamai nebeaprūpina kolageno ir elastino skaidulų, todėl jos tampa mažiau elastingos, kietėja. Jungiamasis audinys tampa panašus į korį. Atsiradę nedideli nelygumai, labiau pastebimi įtempus raumenis. Riebalinės sankaupos tampa kietos, oda blyški. 3 stadijoje – dėl vis didėjančios edemos dalis riebalinių ląstelių žūva ir pakeičiamos jungiamuoju audiniu. Formuojasi mikromazgeliai, išryškėja kraujagyslinės žvaigždutės. Pažeistose vietose plika akimi neįtempus raumens matomas apelsino žievelės efektas. 4 stadijoje – mazgelių daugėja, didėja jų apimtis, užspaudžiamos nervų galūnėlės, todėl liečiant pažeistas vietas jaučiamas skausmas. Mikrocirkuliacijos procesai visiškai sustoja, gali išsiveržti venos, oda pamėlsta, kartais įgauna alyvinį atspalvį. Odos reljefas nelygus, oda banguota, nusilpęs odos stangrumas, sumažėjęs raumenų tonusas.

Celiulitą gali lemti gana daug veiksnių. Kaip ir daugeliui ligų didelę įtaką gali turėti genetika, tai yra paveldėta lytis, rasė, silpnas jungiamasis audinys, kuris neišlaiko riebalinių ląstelių spaudimo ir riebalinis audinys prasiveržia pro jį. Įtakos gali turėti ir sėdimas darbas. Kai žmogus visą dieną sėdi, jis užspaudžia kai kurias kraujagysles ir limfagysles, dėl šios priežasties sutrinka kapiliarinė kraujotaka, sulėtėja limfotaka, audiniai nėra tinkamai aprūpinami maisto medžiagomis ir iš jų nėra tinkamai pašalinami toksinai, todėl atsiranda skysčių sąstovis audiniuose. Esant hormonų disbalansui (nėštumo, menopauzės metu, ar vartojant kontraceptines tabletes) pradeda daugėti riebalų ir laiku nesustabdžius šio proceso riebalai pradeda kauptis, užspausdami kraujagysles ir limfagysles, kurios tinkamai nebesugeba rūpintis jungiamuoju audiniu, jis sustandėja, sumažėja ir išorėje tampa matomi kauburėliai, dėl skysčių sąstovio. Įtakos turi ir amžius. Jau nuo 25-erių metų pradeda pamažu standėti ir trauktis elastino ir kolageno skaidulos. Oda praranda elastingumą, jungiamasis audinys plonėja. Mityba, taip pat labai svarbi šios problemos prevencijoje. Greitas maistas, saldumynai skatina riebalų kaupimąsi organizme, celiulito atsiradimą ir svorio priaugimą. Alkoholis yra labai kaloringas, todėl nuo jo didėja riebalinės ląstelės. Kava bei kiti gėrimai su kofeinu skatina kraujagysles susitraukti, taip blogindami ląstelių aprūpinimą deguonimi, o tai sąlygoja blogesnį toksinų pasišalinimą iš organizmo. Rūkymas siaurina kraujagysles ir sukelia deguonies trūkumą, dėl cigarečių sudėtyje esančių dervų ir nikotino. Celiulitui įtakos gali turėti ir gyvenimo būdas: pavyzdžiui, aptemti drabužiai nuolat spaudžia kraujagysles, todėl gali sulėtėti kraujotaka, sutrikti skysčių cirkuliacija. Taip pat kraujotakos sutrikimui apatinėse galūnėse įtakos turi ir aukštakulniai batai. Sėdint koja ant kojos nusilpsta nugaros, pilvo raumenys, yra spaudžiamas kirkšninis limfos kanalas todėl trikdoma limfotaka ir skatinamas skysčių kaupimąsis poodyje. Limfotakos sutrikimams įtakos gali turėti net dažnas skraidymas lėktuvais.

Taigi celiulitas yra normalus amžiaus pokytis poodiniame riebalų sluoksnyje. Išvengti jo yra ganėtinai sunku, nes mažai yra moterų, kurios savo gyvenime nesusiduria su nei viena iš čia išvardintų celiulito atsiradimo priežasčių. Tačiau visada galima sustabdyti pokyčius ir pagerinti odos būklę. Svarbu turėti tam noro ir pasiryžimo.

 

 

 

 

 

Rašyti komentarą