Odos Senėjimas

Odos senėjimas yra natūralus ir neišvengiamas organizmo procesas, kurį lemia tiek genetiniai, tiek aplinkos veiksniai. Senstant odai, lėtėja regeneracija, grubėja raginis sluoksnis. Oda sausėja, nes lėtėja riebalinių liaukų veikla, dehidratuojasi, netenka drėgmės, nyksta kolageno skaidulos, mažėja elastingumas, krenta odos tonusas, plonėja epidermis, atsiranda pigmentacijos nelygumai.

Šiuolaikinė kosmetologija skiria dvi raukšlių rūšis:

Pirmoji – mimikos raukšlės, susidarančios raumenų veikos procese ar dėl charakteringos veido išraiškos. Mėgėjoms juoktis laikui bėgant atsiranda raukšlių apie akis ir burną; žemažiūrėms – raukšlės tarp antakių, niūrios, pesimistės atrodo senesnės dėl nuleistų lūpų kampučių ir surauktų antakių, mėgstančioms daug mąstyti atsiranda raukšlių kaktos srityje.

Antroji– tai amžiaus raukšlės, atsirandančios degraduojant kolageno bei elastino skaiduloms. Dėl to oda tampa suglebusi, ypač ryškiai tai pastebima atvirose kūno vietose – rankose ir veide.

Raukšlių atsiradimą lemia:

 1. Genetika – chronologinis senėjimas dėl amžiaus.
 2. Aplinka – saulė, vėjas, šaltis, teršalai, laisvieji radikalai, soliariumai ir panašiai.
 3. Gyvenimo būdas- dietos, tabakas, alkoholis, stresai, netaisyklinga mityba.
 4. Mechaniniai veiksniai- tai natūralūs pasikartojantys veido raumenų judesiai, dėl kurių susidaro pirmosios raukšlės.

Pirmieji senėjimo požymiai pastebimi būtent odoje, nes ji yra neatskiriama organizmo dalis ir atspindi daugelį pokyčių vykstančių organizmo organuose bei sistemose. Be to, odą, kaip apsauginį odos barjerą, veikia ir egzogeniniai aplinkos faktoriai, kurie veikdami odą iš išorės, sukelia įvairias problemas ir spartina odos senėjimo procesus.

Odą veikiantys veiksniai skirstomi į dvi grupes:

 • egzogeniniai (išoriniai)
 • endogeniniai (vidiniai)

Egzogeniniai senėjimą skatinantys veiksniai

Egzogeniniai senėjimą skatinantys veiksniai pažeidžia odos vientisumą, trikdo odos kvėpavimo, termoreguliacijos, hidratacijos ir kitus procesus – pažeista oda nebegali tinkamai funkcionuoti ir greičiau sensta. Svarbiausi egzogeniniai veiksniai, spartinantys odos senėjimo procesus yra: aplinkos užterštumas, neigiami gamtiniai veiksniai (vėjas, šaltis, karštis, sausas oras ir kt.), ultravioletiniai saulės spinduliai.

Endogeniniai senėjimą skatinantys veiksniai

Senstant žmogaus organizme vyksta organų ir jų sistemų funkcijų sutrikimai. Šie vidiniai pokyčiai atsispindi ir odoje. Svarbiausi endogeniniai veiksniai, skatinantys odos senėjimo procesus, yra: genetiniai faktoriai, metaboliniai faktoriai, endokrininiai faktoriai, laisvieji radikalai.

Senstančios odos pokyčiai

Senėjimo metu odoje vyksta atrofiniai ir distrofiniai procesai, kurie keičia jos morfologines ir fiziologines savybes. Šie procesai apima visus odos sluoksnius. Keičiasi epitelinio ir jungiamojo audinio elementai, išnyksta daugelis ląstelių arba pasikeičia jų funkcinės savybės.

Žmogui senstant, kai sutrinka hormonų sintezė, pasikeičia pagrindinės medžiagos klampumas ir cheminė sudėtis. Tai gali sukelti negrįžtamus procesus odoje. Taip pat pakinta kolageno ir elastino skaidulų struktūra. Elastinės skaidulos praranda elastingumą. Tačiau pagrindinis odos senėjimas prasideda tada, kai vandeningos, minkštos, tekančios organizmo substancijos pradeda džiūti. Todėl odos elastingumą, gyvybingumą ir jaunystę galima užtikrinti tik tuomet, kai bus kuo ilgiau išlaikomas jungiamojo audinio gebėjimas sulaikyti drėgmę odoje. Esant jungiamojo audinio nusilpimui, poodinis riebalinis audinys atsipalaiduoja ir negražiai nukąra. Kūnas įvairiose vietose tampa neelastingas ir susiraukšlėja.

Išoriniai senstančios odos požymiai

Išoriniai odos senėjimo pokyčiai yra labai įvairūs ir individualūs, tačiau galima išskirti bendrus senėjimo požymius, kurie anksčiau ar vėliau pasireiškia visiems žmonėms.

Bendri senėjimo požymiai skirstomi į dvi grupes: į pagrindinius ir papildomus. Pagrindiniai požymiai pasireiškia visiems žmonėms įvairiais gyvenimo laikotarpiais, tuo tarpu papildomi gali ir nepasireikšti.

Pagrindiniai senėjimo požymiai:

 • Minkštųjų audinių atonija;
 • Odos plonėjimas ir sausėjimas;
 • Raukšlių susidarymas;
 • Senatvinė deformacija.

Papildomi senėjimo požymiai:

 • Akių vokų paburkimas;
 • Odos porų išsiplėtimas;
 • Teleangiektazijos, angiomos;
 • Odos keratozė;
 • Hiperpigmentacija;
 • Odos navikai.

Vidutiniškai senėjimo požymiai atsiranda apie 25-uosius gyvenimo metus:

 • Oda suplonėja, natūraliai atsiradusios raukšlės yra plonos, nepastovios.
 • Oda sausėja, dėl drėgmės ir riebalų stokos sumažėja drėgmės ir lipidų plėvelė.
 • Oda tampa grublėta, matinė, išblyškusi.
 • Pasirodo minimalios raukšlės: prie nosies ir lūpų, apie akis, antakių suraukimo, ant kaktos.

Senstančios odos priežiūra

Odai senstant odoje vyksta įvairūs pokyčiai ir pasireiškia skirtingi odos senėjimo požymiai, todėl kosmetinė senstančios odos priežiūra yra individuali. Senstant sumažėja odos stangrumas, todėl svarbu jį padidinti, taip pat pakoreguoti raukšles. Dažnai atsiranda pigmentinės dėmės, todėl taikomos kosmetinės priemonės ir procedūros, padedančios koreguoti pigmentines dėmes. Vienas iš uždavinių yra padidinti epidermio storį, tai yra reikia stimuliuoti ląstelių atsinaujinimą ir sumažinti raginio sluoksnio storį, pagreitinti raginių ląstelių nusisluoksniavimą.

Svarbiausias uždavinys regeneracijos stimuliacija. Senstančioje odoje sulėtėja ląstelių atsinaujinimas. Susidėvėję raginiai žvyneliai nenusisluoksniuoja laiku, todėl sutrinka odos barjerinė funkcija, pablogėja odos išvaizda, padaugėja epidermyje pažeistų ląstelių.

Visos priemonės pagreitinančios epidermio atsinaujinimą, turi stimuliuojantį poveikį, priverčia sustiprinti kolageno, elastino ir kitų medžiagų sintezę.

 

Rašyti komentarą